MUDr. Petr Strach
Chirurgická ambulance
\"Strach má velké oči, není důvod bát se\", říká doktor Strach
Chirurgická ambulance
Hermannova 1030
252 30 Řevnice
  Tel.: +420 720 236 934
(v ordinační době)
napište nám
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba
Pondělí: 8 - 11 hod.
13 - 16 hod.
16 - 18 hod.(výkony)
Středa: 8 - 11 hod.
13 - 15 hod. (výkony)
Čtvrtek: 8 - 11 hod.
13 - 16 hod.
16 - 18 hod. (výkony)
Pátek: 11 - 13 hod.
13 - 16 hod. (výkony)
29.11.2024 - dovolená


Křečové žíly
Věděli jste?
Křečové žíly
Křečové žíly, varixy nebo žilní městky jsou vakovitě rozšířené žíly, především na dolních končetinách. Typicky se projevují zvýšenou modrou žilní kresbou pod kůží a nevzhlednými uzly v místech průběhu žil.

Co jste možná netušili...
Problémy se žilami nejsou nijak vzácné. Podle některých statistik postihují každého pátého z nás. Udává se, že trápí častěji ženy než muže. Podle některých lékařů za to ale může jen fakt, že ženy dbají o kosmetický vzhled svých nohou daleko více než muži a proto častěji navštěvují lékaře.  

Metody na odstranění křečových žil na končetinách jsou staré skoro 2 tisíce let. Odstranění rozšířených žil prováděl už v roce 45 před naším letopočtem římský lékař Cornelius Celsus. V 7. století našeho letopočtu se objevil snahy o podvaz velké žíly pod tříslem. O znovuobnovení slávy této metody se v 19. století zasloužil německý chirurg Friedrich Trendlenburg.

Zákroky prováděné v 19. počátkem 20. století se čistě prakticky zaměřovaly na odstranění žilních městků, kosmetický efekt nebyl podstatný. Výsledek operace tak díky rozsáhlým a komplikovaným řezům vypadal často hůře než původní stav. Změnu přinesl až v druhé polovině 50. let 20. století švýcarský dermatolog Robert Muller. Oprášil a zdokonalil techniku odstranění varixů pomocí speciálních háčků a malých řezů. Podobný zákrok popisuje už ilustrovaná učebnice chirurgie pocházející z 16. století.

Chemická sklerotizace varixů se provádí od 30. let 20. století.

Jak vznikají...
Křečové žíly způsobuje porucha pevnosti žilní stěny. Vlivem tlaku krve uvnitř žíly se úseky s oslabenou stěnou rozšiřují. Tím dochází k poruše funkce žilních chlopní. Ty v rozšířených žilách nemohou plnit svoji úlohu „ventilu“ a bránit zpětnému toku krve. Krev se hromadí v žilách a vznikají varixy.

Za hlavní příčinu oslabení žilní stěny se považuje dědičná porucha, hormonální změny, vysoký krevní tlak, obezita nebo dlouhodobé stání. 

Jak se projevují...
Hlavním projevem varixů je zvýšení modré kresby žil na dolních končetinách a jejich uzlovité ztluštění. Nejčastěji jsou postiženy povrchové žíly na zadní a vnitřní straně lýtka. Velké křečové žíly vypadají jako zauzlené modré provazy pod kůží. Vaše dolní končetiny přitom mohou natékat. Můžete v nich pociťovat tlak a tíhu. Za svůj český název vděčí varixy křečím, které se v některých případech, zvláště v noci, objevují. K častým projevům patří i svědění kůže, usazování pigmentu a ekzémy v okolí rozšířených žil.

Jak se potvrdí...
Křečové žíly se vyšetřují obvykle ve stoje. Jejich množství a rozsah ověřuje lékař pomocí svého zraku. Přitom může Vaše nohy i prohmatat a proklepat. Při diagnostice se používají speciální testy založené na postupném zaškrcení končetin a sledování rychlosti plnění žil po jeho povolení. Vyšetření může doplnit i ultrazvukové zobrazení žilního řečiště.

Jak se léčí...
Klasické léčebné postupy využívají podporu žilního systému. Tu zajišťují elastická obinadla nebo speciální kompresivní punčochy. Jejich nošení zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil. Drobné žilky lze odstranit sklerotizací. Při ní Vám lékař do rozšířených podkožních žil na nohou aplikuje látky, které způsobí místní zánět, slepení žilních stěn a uzavření varixu.

V případě větších žil je vhodnější chirurgická léčba. Ta spočívá ve zvláštním odstranění hlavní povrchové žíly ze dvou malých řezů nad kotníkem a v třísle. Některé varixy lze odstranit z drobných řezů na dolní končetině pomocí speciálních malých háčků, kterými se postižená žíla zachycuje a vytahuje.     

Co dál...
Drobné křečové žíly jsou obvykle jen kosmetickým problémem. Nijak Vás neomezují ani neohrožují Váš život. Rozsáhlejší varixy mohou vést k poruše krevního zásobení dolních končetin a vzniku bércových vředů. Jejich komplikací mohou být záněty žil nebo krvácení při jejich prasknutí.

Jak se tomu všemu vyhnout...
Hlavní zásadou prevence křečových žil je podpora svalové pumpy Vašich dolních končetin. Spočívá v pravidelném pohybu. Měli byste se vyvarovat dlouhému stání nebo sezení a dávání nohy přes nohu. Vhodné je chodit na procházky, běhat nebo cvičit. Doporučuje se cvičit speciální gymnastiku s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech udělejte svíčku, ohýbejte prsty na nohou nebo napodobujte jízdu na kole. Sprchujte si dolní končetiny střídavě teplou a studenou vodou a poté si je masírujte. Vaše oslabené svalstvo mohou podpořit speciální stahovací punčochy.

Velmi důležité je snížit tělesnou hmotnost a udržovat ji v optimálním rozmezí. 

Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.


NULL 16 - 18 hod. (výkony)